2026 TUS 2. Dönem Yerleştirme Sonuçları Analizi: Boş Kontenjan Yarıya İndi
ÖSYM 2026-TUS 2. Dönem yerleştirme sonuçları: 8.637 kontenjanın 7.625'i doldu, boş kadro 1.921'den 1.013'e indi. Doluluk, en yüksek tabanlar, kurum türleri, şehirler ve 70 üstü tabanlı programların iki katına çıkması.
ÖSYM 2026-TUS 2. Dönem yerleştirme sonuçlarını açıkladı: 8.637 kontenjanın 7.625'i doldu, 1.013 kadro boş kaldı. Bir önceki dönemde boş kadro sayısı 1.921'di; yani boşluk neredeyse yarıya indi ve doluluk %81,1'den %88,3'e çıktı.
Bunun sebebi adayların birden bütün dallara yönelmesi değil, kadronun daralması. Kontenjan Mart dönemine göre 1.518 azaldı; boş kadronun azalması da büyük ölçüde bu daralmanın sonucu. Aynı daralma tabanları da yukarı itti: taban puanı 70'in üstünde oluşan program sayısı bir dönemde 267'den 531'e çıktı.
Aşağıdaki rakamların tamamı ÖSYM'nin 16 Ekim 2026'da yayımladığı belgedeki 2.941 program satırının tek tek işlenmesiyle üretildi.
Tam liste: Kurum, şehir ve bölüm bazlı tüm taban puanlar TUS taban puanları sayfasında; tablonun tamamı PDF olarak da indirilebilir.
Yöntem ve sınırlar
- Kaynak: ÖSYM 2026-TUS 2. Dönem Yerleştirme Sonuçlarına İlişkin En Küçük ve En Büyük Puanlar (Genel/Yabancı Uyruklu) belgesi. 2.941 satırın 2.692'si genel, 249'u yabancı uyruklu kontenjan. 176 kurum, 42 uzmanlık dalı.
- Taban puan, bir programa yerleşen en düşük puandır. Hiç kimsenin yerleşmediği programın taban puanı yoktur; bu satırlar puan hesaplarına girmedi ama kontenjan ve doluluk hesaplarında sayıldı.
- Puan istatistikleri yalnızca genel kontenjan üzerinden verildi. Yabancı uyruklu kontenjan ayrı bir havuz; ayrı başlıkta ele alındı.
- Karşılaştırmalar iki döneme karşı yapıldı: bir önceki dönem (2026-1, Mart) ve geçen yılın aynı dönemi (2025-2, Ağustos).
Üç dönem yan yana
| Dönem | Program | Kontenjan | Yerleşen | Boş | Doluluk |
|---|---|---|---|---|---|
| 2025-TUS 2. Dönem | 2.949 | 10.439 | 8.443 | 1.998 | %80,9 |
| 2026-TUS 1. Dönem | 2.898 | 10.155 | 8.237 | 1.921 | %81,1 |
| 2026-TUS 2. Dönem | 2.941 | 8.637 | 7.625 | 1.013 | %88,3 |
Program sayısı neredeyse aynı kaldı; değişen, programların açtığı kadro. Geçen yılın aynı dönemine göre 1.802 kontenjan eksik. Yerleşen sayısı da 8.443'ten 7.625'e indi: bu dönem bir yıl öncesine göre 818 hekim daha az uzmanlık eğitimine başlıyor.
Bu dönemin sınavına ÖSYM verilerine göre 34.129 aday girdi. Kabaca her 4,5 adaydan biri bir kadroya yerleşti.
Genel kontenjanda program bazında tablo da aynı yönde:
| Genel kontenjan | 2025-2 | 2026-1 | 2026-2 |
|---|---|---|---|
| Kontenjan | 10.158 | 9.855 | 8.353 |
| Boş | 1.857 | 1.752 | 868 |
| Tamamen dolan program | 2.216 / 2.691 | 2.204 / 2.664 | 2.332 / 2.692 |
| Hiç yerleşilmeyen program | 186 | 193 | 164 |
| Ortalama taban | 59,92 | 59,61 | 60,81 |
| Medyan taban | 60,97 | 61,18 | 62,04 |
Taban puanlar nasıl dağıldı?
| Taban puan aralığı | Program (2026-2) | Program (2026-1) |
|---|---|---|
| 45–46 (baraj civarı) | 116 | 136 |
| 46–50 | 370 | 382 |
| 50–55 | 347 | 350 |
| 55–60 | 292 | 285 |
| 60–65 | 354 | 458 |
| 65–70 | 518 | 593 |
| 70–75 | 432 | 237 |
| 75 ve üstü | 99 | 30 |
| Toplam (taban oluşan) | 2.528 | 2.471 |
Dağılımın alt ucu neredeyse hiç değişmedi: baraj civarında ve 50'nin altında dolan program sayısı aynı düzeyde. Değişen üst uç. 75'in üstünde taban oluşan program 30'dan 99'a, 70–75 aralığı 237'den 432'ye çıktı.
Yani bu dönem "her şey zorlaştı" demek doğru değil. Sistem ikiye ayrılmaya devam ediyor: popüler dalların büyük şehir kadroları daha da zorlaştı, baraj civarında dolan kadroların sayısı ise hemen hemen aynı kaldı.
En yüksek taban puanlı programlar
| Program | Kontenjan | Taban | En yüksek |
|---|---|---|---|
| İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi — Deri ve Zührevi Hastalıkları | 5 | 81,53 | 84,44 |
| İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi — Ruh Sağlığı ve Hastalıkları | 1 | 81,52 | 81,52 |
| Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi — Deri ve Zührevi Hastalıkları | 3 | 81,22 | 81,56 |
| Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi — Tıbbi Mikrobiyoloji | 1 | 80,71 | 80,71 |
| Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi — Kulak Burun Boğaz Hastalıkları | 1 | 80,25 | 80,25 |
| Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi — Deri ve Zührevi Hastalıkları | 2 | 80,11 | 80,88 |
| Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi — Göz Hastalıkları | 2 | 79,94 | 80,71 |
| Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi — Göz Hastalıkları | 8 | 79,87 | 84,53 |
| Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi — Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi | 6 | 79,79 | 85,00 |
| Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi — Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi | 4 | 79,37 | 83,42 |
İlk onun yedisini üç dal paylaşıyor: deri (üç program), göz ve plastik cerrahi (ikişer). Kalan üçü ruh sağlığı, tıbbi mikrobiyoloji ve KBB'nin tek kişilik kadroları. Dönemin en yüksek puanı (85,00, sistemin tavan puanı) Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin plastik cerrahi kadrosuna yerleşti.
Listedeki on programın dördünün eğitim ve araştırma ya da şehir hastanesi olması da not edilmeli: en yüksek tabanlar artık yalnızca köklü tıp fakültelerinde oluşmuyor.
Boş kalan 868 genel kadro nerede?
| Uzmanlık | Kontenjan | Yerleşen | Boş | Doluluk | 2026-1 boş | 2025-2 boş |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları | 827 | 602 | 225 | %73 | 503 | 431 |
| Acil Tıp | 533 | 433 | 100 | %81 | 133 | 143 |
| Genel Cerrahi | 413 | 323 | 90 | %78 | 222 | 209 |
| Kadın Hastalıkları ve Doğum | 468 | 381 | 88 | %81 | 107 | 104 |
| Anesteziyoloji ve Reanimasyon | 490 | 422 | 68 | %86 | 44 | 71 |
| İç Hastalıkları (Dahiliye) | 620 | 557 | 63 | %90 | 80 | 91 |
| Çocuk Cerrahisi | 120 | 62 | 58 | %52 | 91 | 84 |
| Beyin ve Sinir Cerrahisi | 199 | 158 | 41 | %79 | 57 | 33 |
| Kalp ve Damar Cerrahisi | 165 | 134 | 31 | %81 | 37 | 45 |
| Aile Hekimliği | 864 | 837 | 27 | %97 | 376 | 523 |
Çocuk sağlığı ve hastalıkları hâlâ boş kadronun en büyük kaynağı: 225 boş kadro, sistemdeki genel boşluğun dörtte biri. Ama Mart'taki 503 boş kadronun yarısından azı. Kontenjan 989'dan 827'ye indi, yerleşen ise 486'dan 602'ye çıktı.
En çarpıcı değişim aile hekimliği'nde. Kadro 1.603'ten 864'e indi ve 376 olan boş kadro 27'ye düştü; doluluk %77'den %97'ye çıktı. Bir yıl önce aynı dönemde bu dalda 523 kadro boş kalmıştı.
Ters yönde hareket eden tek büyük dal anesteziyoloji ve reanimasyon: boş kadro 44'ten 68'e çıktı. Çocuk cerrahisi ise doluluğu %52 ile hâlâ en düşük büyük dal: 120 kadronun yarısına yakını boş.
Bu dönem genel kontenjan açan 40 dalın 17'si kadrosunu tamamen doldurdu.
Temel bilimler, klinik bilimler, aile hekimliği
| Grup | Program | Kontenjan | Boş | Doluluk | Ortalama taban | Medyan taban |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Temel bilimler (8 dal) | 306 | 445 | 5 | %98,9 | 65,50 | 66,00 |
| Klinik bilimler (31 dal) | 2.296 | 7.044 | 836 | %88,1 | 60,43 | 61,09 |
| Aile hekimliği | 90 | 864 | 27 | %96,9 | 53,92 | 53,09 |
Temel bilimler yine en yüksek medyana ve en yüksek doluluğa sahip grup. Değişen ölçek: temel bilim kadrosu bir dönemde 359'dan 445'e çıktı. Artışın neredeyse tamamı iki daldan geldi: anatomi 5'ten 42'ye, fizyoloji 6'dan 53'e. Kadro bu kadar genişlemesine rağmen 95 kadronun tamamı doldu.
Kurum türüne göre
| Kurum türü | Program | Kontenjan | Boş | Doluluk | Ortalama taban | Medyan taban |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Üniversite | 1.281 | 2.919 | 326 | %88,9 | 61,39 | 63,12 |
| Şehir hastanesi | 447 | 1.950 | 69 | %96,5 | 61,56 | 61,77 |
| Eğitim ve araştırma hastanesi | 949 | 3.441 | 455 | %86,8 | 59,71 | 60,23 |
| Diğer (Adli Tıp Kurumu, devlet hastanesi) | 15 | 43 | 18 | %58,1 | 49,35 | 47,83 |
En yüksek doluluk şehir hastanelerinde: 1.950 kadronun yalnızca 69'u boş kaldı. Ortalama tabanda da üniversitelerle başa baş. Üniversite programlarının medyanı daha yüksek, ama üniversitelerde program başına kadro daha az (ortalama 2,3); şehir hastaneleri program başına 4,4 kadro açıyor.
Eğitim ve araştırma hastaneleri en büyük kadro sahibi (3.441) ve boş kadronun da yarısından fazlası (455) burada. Yine de doluluk Mart'taki %76,6'dan %86,8'e yükseldi.
Şehirlere göre
| İl | Program | Kontenjan | Boş | Doluluk | Ortalama taban |
|---|---|---|---|---|---|
| İstanbul | 551 | 2.104 | 138 | %93,4 | 61,84 |
| Ankara | 356 | 1.087 | 29 | %97,3 | 64,01 |
| İzmir | 190 | 598 | 20 | %96,7 | 64,00 |
| Bursa | 71 | 264 | 16 | %93,9 | 60,65 |
| Antalya | 88 | 262 | 1 | %99,6 | 63,60 |
| Konya | 84 | 256 | 21 | %91,8 | 60,67 |
Genel kontenjanın dörtte biri İstanbul'da. Ortalama taban puanda ise Ankara ve İzmir İstanbul'un önünde: İstanbul'un büyük kadro hacmi, baraj civarında dolan programları da içeriyor. Antalya 262 kadronun 261'ini doldurdu.
Yabancı uyruklu kontenjan
Yabancı uyruklu adaylara ayrılan 249 programdaki 284 kadronun 139'u doldu, 145'i boş kaldı (doluluk %48,9; Mart'ta %43,7). Bu havuzun ortalama tabanı 53,84; genel kontenjandan yaklaşık 7 puan düşük. İki kontenjan türü farklı rekabet koşullarında dolduğu için aynı tabloda karşılaştırılmamalı.
Teknik bir not: toplam yerleşen (7.625) ile kontenjan eksi boş (7.624) arasındaki bir kişilik fark, Mersin Üniversitesi'nin kadın hastalıkları ve doğum programında yapılan eşit puanla birlikte yerleştirmeden kaynaklanıyor: tek kişilik kadroya, puanı ve tercih sırası aynı olan iki aday yerleştirildi.
Bu veri neyi söylemez
- Sıralama vermez. Belge puan yayımlar, kaçıncı sıradan yerleşildiğini yayımlamaz. Puanınızın sınava girenler arasındaki yeri için TUS puan hesaplama aracındaki sıralama tahminine bakabilirsiniz.
- Tercih davranışını göstermez. Boş kalan bir kadronun "kimse istemedi" mi, yoksa "barajı geçen aday sayısı yetmedi" mi olduğu bu belgeden okunamaz.
- Gelecek dönemi söylemez. Bu dönemdeki yükselişin ana belirleyicisi kontenjan daralması. 2027-TUS 1. Dönem'de kadro artarsa tabanlar aşağı kayar.
Pratik sonuç
- Kontenjan, taban puanın en güçlü belirleyicisi. Dalların popülerliği bir dönemde değişmedi; kadro azaldı ve 40 dalın 37'sinde ortalama taban yükseldi.
- Alt uç yerinde duruyor. 486 program yine 50'nin altında doldu. Barajı geçen bir aday için gerçek seçenekler hâlâ var; tercih listesini kısa tutmak en pahalı hata olmaya devam ediyor.
- Üst uç sertleşti. 70 üstü tabanlı program sayısı iki katına çıktı. Popüler dallarda büyük şehir hedefleyen adayın bir önceki dönemin tabanına güvenmemesi gerekiyor.
Dalları puan ortalamasına göre tek tabloda görmek için 2026 TUS 2. Dönem puan ortalamalarına göre bölümler yazısına, kendi puanınızla erişebileceğiniz programlar için puanınıza göre bölümler sayfasına bakabilirsiniz. Bu dönemin kontenjan planlamasını yorumladığımız yazı: 2026 TUS 2. Dönem kontenjanları.